OCENA ZAGROŻENIA WYBUCHEM
Zgodnie z § 37 ust. 1 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów w obiektach oraz na terenach przyległych [1], w miejscach gdzie prowadzone są procesy technologiczne z użyciem materiałów mogących wytworzyć mieszaniny wybuchowe lub w których materiały takie są magazynowane dokonuje się oceny zagrożenia wybuchem. Ocena zagrożenia wybuchem obejmuje wskazanie pomieszczeń zagrożonych wybuchem, wyznaczenie w pomieszczeniach i przestrzeniach zewnętrznych odpowiednich stref zagrożenia wybuchem oraz wskazanie czynników mogących w nich zainicjować zapłon.
Graficzna dokumentacja klasyfikacyjna zawiera plany sytuacyjne obrazujące rodzaj i zasięg stref zagrożenia wybuchem oraz lokalizację i identyfikację źródeł emisji, zgodnie z zasadami określonymi w Polskich Normach. Zgodnie z ww. rozporządzeniem w pomieszczeniach oraz na terenach otwartych, w których możliwe jest występowanie mieszaniny wybuchowej o objętości co najmniej 0,01 m3 w zwartej przestrzeni należy wyznaczyć odpowiednią strefę zagrożenia wybuchem.
Rys. 1 Przykład strefy 20 podczas napełniania silosu materiałem sypkim.
Rys. 2 Przykład strefy 21 podczas napełniania silosu materiałem sypkim.
Rys. 3 Przykład strefy 22 podczas napełniania silosu materiałem sypkim.
Rys. 4 Przykład strefy O podczas napełniania zbiornika LPG.
Rys. 5 Przykład strefy 1 podczas napełniania zbiornika LPG.
Rys. 6 Przykład strefy 2 podczas napełniania zbiornika LPG.
Pomieszczenia określa się jako zagrożone wybuchem w przypadkach, w których istnieje prawdopodobieństwo wytworzenia się w nich mieszanin wybuchowych, powstałych z wydzielającej się takiej ilości palnych gazów, par, mgieł lub pyłów, których wybuch mógłby spowodować przyrost ciśnienia w tych pomieszczeniach przekraczający 5 kPa. Oceny zagrożenia wybuchem dokonują: inwestor, projektant lub użytkownik decydujący o procesie technologicznym.
[1] Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia
7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 109, poz. 719 z późn. zmianami).
[2] PN-EN 60079-10-1:2016 Atmosfery wybuchowe. Część 10-1: Klasyfikacja przestrzeni. Gazowe atmosfery wybuchowe.
[3] PN-EN 60079-10-1:2015 Atmosfery wybuchowe. Część 10-2: Klasyfikacja przestrzeni. Atmosfery zawierające pył palny.